Školský poriadok

 

 

Školský poriadok

 

Riaditeľka Základnej školy, Školská 3 v Čiernej nad Tisou po prerokovaní v pedagogickej rade a v rade školy a na základe zákona 596/2003 o školskej správe v školstve a školskej samospráve, zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, vyhlášky MŠ SR č. 223/2022 Z.z. o základnej škole,  v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení ďalších zákonov vydáva tento Školský poriadok, ktorý upravuje:

 

 

1.    Práva a povinnosti žiakov

2.    Práva a povinnosti rodičov

3.    Práva a povinnosti pedagogických,  odborných zamestnancov a ostatných zamestnancov  školy

 

 

Pri vypracovaní školského poriadku sme vychádzali z nasledovných legislatívnych predpisov:

  • Zákon č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ( § 3, 13,13a, 29-31, 31a, 54, 55 – 57, 58, 60, 94, 107, 144, 144a, 146, 152, 153)
  • Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
  • Vyhláška č. 223/2022 Z.z. o základnej škole
  • Dohovor o právach dieťaťa
  • Smernicač.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach
  • Metodické usmernenie č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy
  • Organizačný poriadok školy
  • Pracovný poriadok školy
  • Dodatok č.11 k Štátnemu vzdelávaciemu programu, schváleného MŠ VV a Š SR dňa18.07.2022 pod číslom 2022/10162:2-A2140 ako súčasť Štátneho vzdelávacieho programu pre primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie s účinnosťou od 1. septembra 2022,

 

 

Čl. 1

 

Základné ustanovenia

 

  1. Riaditeľ Základnej školy Školská 3 v Čiernej nad Tisou (ďalej len „škola“) vydáva po prerokovaní v pedagogickej rade na základe zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a vyhlášky MŠ SR č.223/2022 o základnej škole v znení neskorších predpisov Školský poriadok.

 

  1. Školský poriadok je súčasťou základných vnútorných dokumentov školy. Jeho cieľovou skupinou sú žiaci, pedagogickí , odborní a nepedagogickí zamestnanci školy, prípadne ďalší účastníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na organizovaní vyučovacích a mimo vyučovacích aktivít školy. Všetci zamestnanci a žiaci školy sú povinní ho dodržiavať.

 

  1. Školský poriadok je verejne prístupný na web stránke školy, v priestoroch zborovne školy, v pracovni riaditeľa školy, v kmeňových triedach.

 

 

Čl. 2

 

Organizácia vyučovania

 

  1. Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je určený riaditeľom školy a prerokovaný v pedagogickej rade. Rozvrh hodín je súčasťou vývesky každej triedy a je zverejnený na webovom sídle školy /v zmysle ods.3 § 2 vyhlášky č.223/2022 o základnej škole v znení neskorších predpisov/, je k dispozícii aj v zborovni školy.

 

  1. Začiatok vyučovania je od 8.00 hod. Vyučovacia hodina trvá 45 minút. Začína a končí zvonením.

 

  1. Počet vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch a vyučovacích predmetoch určuje rámcový učebný plán školy.

 

 

 

 

 

 

  1. Časové rozdelenie dňa / v zmysel ods. 6 a ods.7 § 2 vyhlášky č.223/2022 o základnej škole:

 

Vyučovacia hodina

Začiatok

v hod.

Koniec

v hod.

Prestávka

Začiatok

v  hod.

Koniec

v hod.

Čas trvania

min.

Príchod do školy

 

 

Malá prestávka

7:45

8:00

15

    1. hodina

8.00

8:45

Malá prestávka

8:45

8:55

10

    1. hodina

8:55

9:40

Malá prestávka

9:40

9:50

10

    1. hodina

9:50

10:35

Veľká prestávka

10:35

10:50

15

    1. hodina

10:50

11:35

Malá prestávka

11:35

11:45

10

5.   hodina

11:45

12:30

Malá prestávka

12:30

12:40

10

6.   hodina

12:40

13:25

Obedňajšia prestávka

13:25

13:55

30

7.   hodina

13:55

14:40

Malá prestávka

14:40

14:45

5

8.   hodina

 

14:45

 

15:30

 

Koniec vyučovania

 

 

 

 

 

 

  • Popoludňajšie vyučovanie začína o 13.55 hod. a vyučovacia jednotka trvá 45 minút.

 

  • Školský klub detí a školská jedáleň vychádzajú z režimu školy a pre svoju špecifickú činnosť a prevádzku majú vypracovaný vlastný poriadok.

 

    1. Formy vzdelávania – prezenčne alebo dištančne. Dištančné vzdelávanie je organizované bez priameho kontaktu pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca s dieťaťom alebo so žiakom, komunikáciou prostredníctvom dostupných komunikačných prostriedkov, najmä prostriedkov založených na využívaní počítačových sietí. Pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku, sa vzdelávanie organizuje dennou formou štúdia alebo formou individuálneho vzdelávania.

 

    1. V zmysle Dodatku č.11 k Štátnemu vzdelávaciemu programu sa denná forma štúdia môže uskutočňovať aj ako dištančná:

 

• v celom rozsahu vzdelávania zabezpečovaného školou pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku individuálnym vzdelávaním, preto, že ich zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole alebo preto, že boli vzatí do väzby alebo sú vo výkone trestu odňatia slobody;

• v rozsahu podľa rozhodnutia riaditeľa školy pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku podľa individuálneho učebného plánu;

• v rozsahu podľa odporúčania zariadenia poradenstva a prevencie pre žiakov so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sú vzdelávaní podľa individuálneho vzdelávacieho programu;

• v rozsahu podľa rozhodnutia riaditeľa školy, ministra školstva alebo inej oprávnenej osoby v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu pre všetkých žiakov;

• v rozsahu nevyhnutne potrebnom, najviac však 1 mesiac, z dôvodu havárie v budove školy alebo rekonštrukcie budovy školy.

 

 

 

Čl.3

Práva a povinnosti žiakov

 

A) Práva  žiaka v rámci vyučovania

 

  1. Každý žiak má právo na vzdelanie, ktoré nemôže učiteľ alebo vychovávateľ obmedzovaním jeho školskej dochádzky alebo jeho vylučovania z určitých činností. Základné vzdelanie je bezplatné a povinné. Právo na vzdelanie je škola povinná zabezpečiť v rozsahu dvoch hodín týždenne aj žiakovi, ktorý bol rozhodnutím riaditeľa školy oslobodený od povinnosti dochádzať do školy. Žiak má možnosť primerane využívať školské zariadenia, učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Žiaci majú právo na vzdelávanie vo vyučovacom jazyku školy. Žiak má právo využívať konzultačné hodiny ktoréhokoľvek učiteľa, pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca a využívať pomoc výchovného poradcu, karierového poradcu, školského psychológa, sociálneho pedagóga a školského špeciálneho pedagóga so zárukou diskrétnosti.

 

  1. Sloboda prejavu – každý žiak má právo slovom alebo písmom vyjadriť svoj názor, klásť otázky k učivu a dostať naň odpoveď, slobodne sa rozhodovať o tom, ako bude upravený alebo oblečený. Táto sloboda však nemôže byť absolútna – nemožno tolerovať prejavy, ktoré by vyzývali k rasovej, národnostnej či inej forme neznášanlivosti, ktoré by vzbudzovali pohoršenie alebo odporovali  morálke. Kladenie otázok nemôže svojim rozsahom obmedzovať právo ostatných žiakov na vzdelanie.

Oblečenie a úprava žiaka musia byť v súlade so základnými hygienickými požiadavkami, nebude sa tolerovať prejavovanie výtvarných alebo iných názorov formou poškodzovania školského majetku.

  1. Žiak má právo na názor – učiteľ má dávať dieťaťu čo najväčší priestor na vyjadrenie vlastného názoru, postojov, vlastnej tvorivosti, nezameriavať sa len na pamäťové reprodukcie predtým osvojených poznatkov žiakov. Žiak má právo na slobodné vyjadrovanie názorov vo všetkých záležitostiach, ktoré sa ho týkajú. K realizácii práva na názor môžu slúžiť okrem vyučovacích hodín aj triednické hodiny, možnosť  vyjadriť sa prostredníctvom školského časopisu, násteniek, na zasadnutí žiackeho parlamentu, schránky dôvery. Naša škola garantuje žiakovi slobodu myslenia, viery a názoru. Žiak má právo rozhodnúť sa pri výbere náboženskej alebo etickej výchovy.

V tejto činnosti má žiak aj právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin.

  1. Zákaz diskriminácie znamená, že so žiakom treba zaobchádzať na základe princípu rovnosti, že pre nich platia všetky práva bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, etnický alebo sociálny pôvod, majetok, telesnú alebo duševnú nespôsobilosť. Rešpektovať treba ustanovenia zákona č.365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou (antidiskriminačný zákon).
  2. Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby, školského vzdelávacieho programu školy a výchovného programu školského klubu detí  a možností, ktoré pre žiaka ponúka. Každý žiak má právo poznať vnútorný poriadok školy zahrňujúci práva a povinnosti žiakov. Škola vytvára možnosti na uľahčenie prístupu žiakov k informáciám (internet, knižnica,video a audionahrávky, časopisy, nástenky). Zároveň je v škole neprípustné šíriť informácie, ktoré by mohli ohrozovať zdravý telesný alebo duševný život žiakov a ohrozovať ich morálku.
  3. Každý žiak má právo na objektívne hodnotenie. Vyučujúci musí žiakom oznamovať výsledok každej klasifikácie a hodnotenia, po ústnom vyskúšaní oznámiť žiakovi výsledok ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických cvičení musí oznámiť žiakovi a predložiť k nahliadnutiu do 10 dní; nepreťažovať žiakov, a tak ohrozovať ich zdravý telesný a duševný vývoj; zabezpečiť pravidelnú frekvenciu hodnotiacich činností. Termín písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 25 minút a termín kontrolnej písomnej práce prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania; v jednom dni môžu žiaci robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.
  4. Právo na ochranu zdravia – úlohou učiteľov je vytvárať zdravé prostredie, resp. zdravú klímu triedy a školy a postupovať pri výchove tak, aby si žiaci postupne sami vedeli chrániť svoje právo na zdravý spôsob života. Škola podporuje v spolupráci so školskou jedálňou pitný režim pre žiakov a zdravé stravovanie v školskej jedálni. Zdravotne postihnuté dieťa má právo na osobitnú starostlivosť.

Pri školskom úraze sa žiak okamžite obráti na vyučujúceho alebo dozorkonajúceho učiteľa (vychovávateľa), prípadne na triedneho učiteľa. Akýkoľvek malý úraz nahlási, prípadne si dá ošetriť v kancelárii školy, kde sa úraz zaeviduje. Ak sa jedná o úraz vyžadujúci lekárske ošetrenie, oznámi sa táto skutočnosť rodičovi, v prípade potreby sa zavolá rýchla zdravotná služba a spíše sa záznam o školskom úraze, čím sa úraz stáva evidovaným, resp. registrovaným.

  1. Právo na ochranu pred fyzickým a psychickým násilím, využívaním a zanedbávaním
    • voči žiakom nemôže byť uplatňované disciplinárne opatrenia, pri ktorých by dochádzalo k ponižovaniu jeho ľudskej dôstojnosti (bitie, nadávky, šikanovanie, vyhrážanie sa, urážky, zadržiavanie žiaka v škole po vyučovaní proti jeho vôli a pod.). Žiak nesmie vykonávať prácu na úkor jeho zdravia, vzdelávania, telesného, duševného alebo mravného vývoja.
  2. Právo na ochranu súkromia, cti a povesti
    • vyjadrenia učiteľa týkajúce sa hodnotenia vedomostí, zručností a postojov žiakov a ich zverejňovanie nemôžu urážať a ponižovať, negatívne ovplyvňovať jeho sebahodnotenie, či postavenie v skupine spolužiakov. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje, týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity v zmysle  § 157 školského zákona. Zhromažďované údaje treba chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať  do rodinných vzťahov žiaka, porušovať listové tajomstvo, vystavovať žiaka ponižujúcim prehliadkam.
  3. Právo na ochranu a pomoc
    • dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytne ochrana a pomoc. Preto má žiak právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov na ochranu pred šikanovaním. Za prejavy šikanovania sa napr. považuje: vyžadovanie služieb, peňazí, predmetov, jedla od šikanovaného, vyhrážanie sa násilím, bitie, verbálne a fyzické ponižovanie, urážky rodičov a podobne. Žiak sa v týchto prípadoch môže obrátiť na ktoréhokoľvek zamestnanca školy, najmä však vyučujúceho, triedneho učiteľa, prípadne dozorkonajúceho učiteľa.
  4. Právo na pokojné zhromažďovanie sa a združovanie.

Žiaci majú právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v detských a mládežníckych organizáciách, záujmových a športových organizáciách, v záujmových krúžkoch                  na škole, zapájať sa do mimoškolských kultúrnych, športových a iných aktivít organizovaných školou.

 

  1. Právo na odpočinok a voľný čas, na účasť na hre a oddychovej činnosti; slobodnú účasť na kultúrnom živote a umeleckej činnosti

Pri tvorbe rozvrhu hodín treba rešpektovať zásady psychohygieny, vyučovacie hodiny nemôžu vyučujúci predlžovať alebo svojvoľne skracovať prestávky. Žiakov nemožno zbytočne preťažovať zadávaním úloh; stredajšie popoludnie je určené na záujmovú činnosť a na oddych.

  1. Právo na ochranu pred drogovými závislosťami.

V priestoroch školy, školského klubu, školského areálu a tiež na akciách organizovaných školou platí zákaz fajčenia, zákaz prinášať do školy alebo na školské akcie alkoholické nápoje, drogy a požívať ich, ponúkať, predávať alebo inak rozširovať! Porušenie týchto opatrení bude považované za hrubé porušovanie školského poriadku a udelené prísne výchovné opatrenie (pokarhanie riaditeľom školy či znížená známka zo správania). K riešeniu problému budú pozývaní rodičia, soc. kurátor a polícia.

  1. Právo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní, na vyučovanie pedagógom s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou.
  2. Právo na spravodlivý proces.

Žiak bude vypočutý, keď mu budú hroziť sankcie z porušenia školského poriadku, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť sa.

  1. Právo na multikultúrne prostredie- Umožniť žiakom spoznávať spôsob života

a kultúru žiakov z iných krajín, podporovať tak výchovu v duchu tolerancie

a vzájomnej znášanlivosti.

  1. Žiacky parlament – jeho činnosť je prejavom prvku demokratizácie a humanizácie našej školy.

Triedy 5. až 9. ročníka si volia (vyberajú) dvoch zástupcov svojej triedy za členov parlamentu ( predseda, podpredseda).

Ich úlohou je prinášať na stretnutia námety týkajúce sa organizácie života v škole, prípadne požiadavky na aktivity, o ktoré majú žiaci záujem, problémy na riešenie. Stretnutia žiackeho parlamentu sú raz za dva mesiace alebo podľa potreby.

S parlamentom spolupracuje vedením školy poverený pedagogický zamestnanec. Námety žiackeho parlamentu sú prediskutované na mesačných poradách pedagogických zamestnancov, prípadne vedením školy. Žiaci prostredníctvom svojich zástupcov môžu nielen presadzovať svoje záujmy a požiadavky, ale tiež upozorňovať na porušovanie ich práv, podieľať sa na formovaní školského poriadku , spätne pôsobiť na spolužiakov, aby si plnili svoje povinnosti a dodržiavali školský poriadok.

Žiakom sa prostredníctvom školského parlamentu dostáva priestor na uplatňovanie práva na názor, slobodu prejavu, združovania sa, osvojujú si základné prvky demokratickej spoločnosti, učia sa vystupovať, kultivovane presadzovať alebo obhajovať svoj názor, tolerovať odlišný názor, prijímať na základe demokratického hlasovania väčšinový názor pri rešpektovaní práva menšiny. Žiacky parlament sa riadi štatútom.

 

 

B) Povinnosti  žiaka v rámci vyučovania, ktoré sa vyžadujú na našej škole:

 

1)Počas vyučovacích hodín:

Žiak našej školy je povinný:

    • nosiť na vyučovaciu hodinu všetky pomôcky  vrátane žiackej knižky, ktoré si vždy pripraví na základe pokynov vyučujúcich,
    • na pracovné vyučovanie, techniku a telesnú a športovú výchovu nosiť pracovný a cvičný odev podľa pokynov vyučujúcich,
  • ospravedlniť sa na začiatku vyučovacej hodiny z akýchkoľvek objektívnych dôvodov,
  • pracovať podľa pokynov učiteľa, nevyrušovať, bez vyzvania a pokynu učiteľa  na hodine nerozprávať,
  • nie je dovolené našepkávať, odpisovať, používať nedovolené pomôcky.

Žiak je povinný:

  •  prihlásiť sa zdvihnutím ruky, ak chce niečo oznámiť učiteľovi, ak chce odpovedať,
  • sledovať výklad učiteľa, pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca, odpovede spolužiakov,
  • pozdraviť učiteľa, pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca  na začiatku aj na konci  vyučovacej hodiny tým, že sa postaví, aj v prípade pokiaľ vstúpi  na vyučovaciu hodinu dospelá osoba.

Toto pravidlo neplatí v týchto prípadoch:   

    1. žiak píše diktát, písomnú prácu,
    2. na výtvarnej výchove pri kreslení a na hudobnej výchove pokiaľ spieva,
    3. na hodinách rysovania a písania, pokiaľ priamo pracuje.

Žiak je povinný:

  • dodržiavať zasadací poriadok, ktorý bol určený učiteľom, svojvoľne ho nemeniť a

        svoje miesto opúšťať iba na vyzvanie vyučujúceho,

    • zodpovedať za čistotu a poriadok svojho pracovného miesta a okolia.

Každé znečistenie  je žiak povinný odstrániť. Pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole i mimo školy,  ako aj pri skrášľovaní svojho životného prostredia.

    • do školy nosiť  hygienické vrecúško a používať ho pri osobnej hygiene,
    • počas  vyučovacích hodín sa správať slušne voči vyučujúcim i spolužiakom,
    • šetriť školský majetok, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnicami

     a učebnými pomôckami.

     Stratu učebnice je žiak povinný škole uhradiť .

 

 

2)Počas prestávok:

 

Žiak je povinný:

    • počas prestávok sa správať slušne voči vyučujúcim i spolužiakom,
    • svoje veci si uložiť na chodbe pred učebňou alebo v učebni a zdržiavať sa počas prestávok v priestoroch na to vymedzených,
    • počas prestávok sa zdržiavať v kmeňovej učebni alebo sa prechádzať po chodbe  určeným smerom a po chodbách a v učebniach nebehať,
    • nie je dovolené pohybovať sa v areáli školy v čase vyučovania aj mimo vyučovania   na bicykloch, kolobežkách, skejtbordoch, kolieskových korčuliach,
    • nie je dovolené vykláňať sa z okien, sedieť na parapetných doskách.

 

Žiak je povinný:

  • chrániť vlastné zdravie i zdravie svojich spolužiakov ako aj zdravie vyučujúcich, pedagogických a odborných zamestnancov a ostatných zamestnancov školy.

 

3) Úprava zovňajška

  • Žiak chodí do školy slušne a vhodne oblečený, bez výstredností v úprave vlasov, tváre
    a zovňajšku. V škole nesmie nosiť na hlave klobúk, čiapku ani šiltovku s výnimkou
    preukázateľných zdravotných dôvodov.
  • Nie je vhodné nosiť odev s nápismi a grafickými znakmi propagujúcimi vulgarizmy, násilie, drogy, sex, rasizmus, sekty ( v akomkoľvek jazyku).

 

 

4 )Nástup na vyučovanie

 

a) Správanie sa v šatni

  • Žiak je povinný prichádzať do školy najneskôr 15 minút pred vyučovaním.  V určenej šatni sa prezuť do obuvi, ktorá vyhovuje zdravotným a hygienickým požiadavkám. Topánky a odev si odložiť v šatni.
  • V šatni žiak nenecháva žiadne cenné predmety ani peniaze. K cenným predmetom patrí aj mobilný telefón, table, notebook.
  • V šatni sa zdržiavať iba minimálny čas, ktorý je potrebný  na prezutie.
  • Povinnosťou je dodržiavať smer chodenia v šatni z hygienických dôvodov.
  • Každá trieda zodpovedá  za svoju šatňu. Škody spôsobené na zariadení  šatne hradí zákonný zástupca žiaka, ktorý škodu spôsobil. Ak sa vinník nezistí, škodu hradí kolektív triedy, ktorej šatňa patrí.
  • Žiak nenecháva v šatni prezuvky. Po ukončení vyučovania ich berie vždy domov.

 

 

 

     b)  Ostatné  povinnosti žiakov

 

  • Povinnosťou týždenníka je po ukončení vyučovania pod dozorom vyučujúceho odomknúť a uzamknúť šatňu. Týždenník si plní svoje povinnosti aj v rámci vyučovacej hodiny. Na začiatku vyučovacej hodiny nahlási učiteľovi neprítomných žiakov, pokiaľ ho učiteľ vyzve, poutiera tabuľu. 

 

5)Dochádzka žiakov na vyučovanie

 

  • Žiakovi nie je dovolené opúšťať počas vyučovania svojvoľne budovu školy.
  • V prípade, že žiak v priebehu vyučovania musí z vyučovania odísť z vopred známych príčin, preukáže sa podpísanou žiadosťou od rodiča  triednemu učiteľovi alebo vedeniu školy v prípade neprítomnosti triedneho učiteľa, pokiaľ rodič nepríde  pre žiaka osobne.
  • Z jednej vyučovacej hodiny uvoľní žiaka vyučujúci daného predmetu. Z jedného dňa uvoľní  žiaka triedny učiteľ. Pokiaľ žiak bude chýbať viac dní z určitých dôvodov /okrem zdravotných/, je potrebné, aby rodič podal písomnú žiadosť o uvoľnenie žiaka u  riaditeľa školy v zmysle platných legislatívnych predpisov MŠVV a Š SR.
  • Neprítomnosť žiaka zo zdravotných dôvodov ospravedlní triedny učiteľ na základe lekárskeho ospravedlnenia. Počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením  COVID-19 na základe rozhodnutia ministra školstva rodič môže ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní / víkendy a sviatky sa nepočítajú/ aj z dôvodu ochorenia.
  • Každú neprítomnosť žiaka z iných dôvodov je povinný ospravedlniť rodič žiaka, a to formou písomného ospravedlnenia najneskôr do troch dní od nástupu žiaka do školy.
  • Žiak, ktorý bol oslobodený od vyučovania niektorého predmetu a jeho zdravotný stav umožňuje účasť na výchove a vzdelávaní v škole, je prítomný na vyučovaní tohto predmetu a zamestnáva sa úlohami, ktoré mu uloží príslušný pedagogický alebo odborný zamestnanec. Ak je predmet zaradený na prvú alebo poslednú vyučovaciu hodinu, žiak sa  vyučovania na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu žiaka nemusí zúčastňovať.
  • Neprítomnosť žiaka z rodinných dôvodov okrem choroby je maximálne 5 dní za 1 školský rok.

 

6)Nosenie predmetov na vyučovanie a ich používanie

 

  • Zakázané je nosenie, držanie, distribúcia návykových látok / alkohol, cigarety, elektronické cigarety, žuvací tabak a iné omamné látky/, ako aj ich používanie v budove aj v areáli školy ako aj na podujatiach organizovaných školou i na verejnosti.
  • Žiak môže mať v škole mobilný telefón, no musí ho mať vypnutý. V úvode každej  vyučovacej hodiny žiak mobilný telefón odloží na určené miesto v učebni. Na konci vyučovacej hodiny ho žiak vezme späť. Škola neberie zodpovednosť za stratu mobilného telefónu.
  • Žiak nesmie používať mobilný telefón počas vyučovania /ani ako kalkulačku/ a ani počas výchovnej činnosti v poobedňajších hodinách, to sa týka aj prestávok. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, či jeho povereného zástupcu.
  • Zakázané je nosiť do školy  MP3, MP4 prehrávače, Tablety, JBL, notebooky.
  • Zakázané je dobíjať mobilné telefóny v škole, zhotovovať zvukový a obrazový záznam počas vyučovania ako aj v ostatných priestoroch školy a umiestňovať takto zhotovené záznamy na rôzne verejne dostupné miesta (internet a podobne) bez súhlasu dotknutej osoby.
  • Nie je dovolené na vyučovacích hodinách  jesť.
  • Nie je dovolené v škole žuť žuvačku počas vyučovania ale ani počas prestávok.
  • Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie, zdravie spolužiakov a pedagogických, odborných aj nepedagogických zamestnancov. Porušenie zákazu sa rieši ako hrubé porušenie disciplíny.
  • Žiak nesmie nosiť do školy cenné predmety, nakoľko za tieto predmety / mobilné telefóny a inú elektroniku, zlaté predmety, peniaze/ škola neberie zodpovednosť.
  • Povinnosťou žiaka je akékoľvek straty  ihneď hlásiť vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi, ktorý vykoná dôsledné šetrenie v kolektíve žiakov.

 

7) Stravovanie sa v školskej jedálni

 

  • Po skončení vyučovania žiak, ktorý sa stravuje v školskej jedálni, zoberie zo šatne svoje veci a uloží ich v jedálni vo vymedzenom priestore, nie však na podlahu.  Za svoje veci zodpovedá žiak sám. Pri stolovaní sa správa žiak kultúrne a rešpektuje spoločenské pravidlá správania sa. Žiak do školskej jedálne vstupuj v prezuvkách a po ukončení stravovania sa prezuje vo vstupnej hale školy.

 

8)Správanie sa počas poobedňajšieho vyučovania

 

  • Na poobedňajšie vyučovanie čaká žiak na dolnej chodbe pri hlavnom vchode, odkiaľ ho vyučujúci odvedie do učebne. Za svoje veci ponechané pred učebňami zodpovedá žiak sám.

 

9)Správanie sa voči pracovníkom školy

 

  • Žiak je povinný zdraviť a správne oslovovať pracovníkov školy, slušne sa správať na verejnosti, a to  obzvlášť voči starším, nemocným, či telesne postihnutým.

 

10) Účasť na súťažiach

  • Za morálnu povinnosť žiaka sa považuje reprezentácia školy na súťažiach.
  • Morálnou povinnosťou žiaka je zúčastniť sa na podujatiach a súťažiach, kde vystupujú jeho spolužiaci.

 

C. Kritériá na hodnotenie správania žiakov

 

Kritériom na hodnotenie správania je dodržanie pravidiel správania žiaka a vnútorného poriadku školy počas hodnotiaceho obdobia  v zmysle §9 a §10 vyhlášky č.223/2022 o základnej škole .

 

Správanie žiaka sa hodnotí so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:

  1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy spravidla na konci školského roka, za záslužný alebo statočný čin; návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.

Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ, riaditeľ školy alebo zriaďovateľ školy.

 

    1. Pochvala triednym učiteľom za výborný prospech a vzorné správanie.
    2. Pochvala riaditeľom školy za reprezentáciu školy a vzorné správanie.
    3. Pochvala riaditeľom školy + knižná odmena za reprezentáciu školy, výborný prospech a vzorné správanie s prospechom do 1,5.

 

  1. Opatrenia na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladajú po objektívnom prešetrení               za závažné alebo opakované previnenia proti školskému poriadku, ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa zo správania.

 

  1. Napomenutie triednym učiteľom/ 1 -3 priestupky/:

za menej závažné porušenie školského poriadku s perspektívou nápravy za spolupráce

      rodičov.

  1. Pokarhanie triednym učiteľom / 4 – 6 priestupkov/:

za menej závažné priestupky voči školskému poriadku.

  1. Pokarhanie riaditeľom školy / 7 – 10 priestupkov/:

za časté, opakované menej závažné priestupky voči školskému poriadku, za jeden závažný priestupok.

  1. Znížená známka zo správania / 10 a viac priestupkov/:

 uspokojivý – 10 až 15  menej závažných priestupkov,

menej uspokojivý – 16 až 21 menej závažných priestupkov,

neuspokojivý – 26 a viac menej závažných priestupkov.

 

alebo podľa závažnosti priestupkov na základe rozhodnutia pedagogickej rady.

 

Klasifikácia priestupkov

 

Menej závažné priestupky:

 

  • zabúdanie žiackej knižky,
  • neskoré príchody na vyučovanie,
  • nevhodné správanie sa cez prestávky / behanie, nadmerná hlučnosť/,
  • žutie žuvačky v škole,
  • zabúdanie prezuviek,
  • zabúdanie úboru na  TŠV,
  • menšie poškodenie školského majetku / písanie na lavicu, steny, poškodzovanie učebníc /,
  • nedovolené zdržiavanie sa v školskej budove mimo vyučovania,
  • jedenie na vyučovaní,
  • zanedbávanie týždenníckych povinností,
  • výstredné nevhodné oblečenie,
  • nedovolené používanie mobilného telefónu počas vyučovania a prestávok.

 

Závažné priestupky – pokarhanie riaditeľom školy:

 

  • hrubé prejavy neslušného  spoločenského správania, odvrávanie, nadávanie, hrubé výrazy, klamstvo,
  • svojvoľný odchod z vyučovacích hodín,
  • úmyselné poškodzovanie školského majetku,
  • falšovanie  známok v žiackej knižke a ospravedlnení,
  • 3 až 11 neospravedlnených vyučovacích hodín z dôvodu záškoláctva,
  • nosenie vecí nevhodných alebo ohrozujúcich zdravie/ zábavná pyrotechnika, zápalky, zapaľovače, karty atď.

 

Priestupky hodnotené zníženou známkou zo správania:

 

  • od 12 neospravedlnených vyučovacích hodín z dôvodu záškoláctva znížená známka zo správania o jeden stupeň,
  • od  30  neospravedlnených vyučovacích hodín z dôvodu záškoláctva znížená známka zo správania o dva stupne,
  • zneužitie komunikačných a mediálnych prostriedkov / mobilných telefónov a internetu /voči spolužiakom alebo zamestnancom školy,
  • hrubé prejavy neslušného  spoločenského správania,  odvrávanie, nadávanie, hrubé výrazy voči vyučujúcim a ostatným zamestnancom školy,
  • násilné správanie/ bitky/,
  • šikanovanie spolužiakov,
  • opakované vyhrážanie sa spolužiakom,
  • manipulovanie so zábavnou pyrotechnikou,
  • návšteva erotických stránok na internete,
  • opakované falšovanie známok v žiackej knižke a podvádzanie,
  • fajčenie a užívanie drog v priestoroch školy i mimo školy,   
  • nosenie, držanie, distribúcia návykových látok/cigarety, elektronické cigarety,

     žuvací tabak, alkohol a iné omamné  látky/ ako aj ich používanie v areáli  školy

     aj na verejnosti,

  • krádeže a podvody, 
  • šírenie všetkých foriem diskriminácie, rasizmu a xenofóbie, antiseminizmu

    a ostatných prejavov intolerancie,     

  • sústavné   opakovanie menej závažných   priestupkov.  

 

 

Školský poriadok je platný aj počas pobytov v škole v prírode, počas školských výletov, exkurzií a počas plaveckých a lyžiarskych výcvikov a aj počas všetkých ostatných školských akcií organizovaných školou.

 

Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového listu žiaka.

 

 

 

Čl.4

Práva a povinnosti rodičov

 

 

A.)Rodič žiaka našej školy má právo na:

 

  • vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie,
  • informácie o škole, ako sú: koncepčný zámer rozvoja školy, školský vzdelávací program, školský rámcový učebný plán, výchovný program školského klubu detí, projekty, počty žiakov v triedach, materiálno- technické vybavenie školy, správa o výchovno- vzdelávacej činnosti za predchádzajúci školský rok,
  • na začlenenie svojho dieťaťa do bežnej triedy a teda individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní na základe písomnej žiadosti rodiča, resp. zákonného zástupcu žiaka,
  • požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie,
  • slovné hodnotenie svojho dieťaťa, ak takýto návrh podporí väčšina zákonných zástupcov,
  • požiadať o sprístupnenie písomnej práce žiaka k nahliadnutiu na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce.
  • úplné a presné informácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka, jeho dochádzke do školy,
  • oboznámenie so školským  poriadkom upravujúcim práva a povinnosti žiaka a rodiča, resp. zákonného zástupcu žiaka,
  • vyriešenie podnetov a sťažností,
  • vydanie potvrdenia o návšteve školy, odpisu vysvedčenia,
  • predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho   procesu. 

 

B.) Rodič žiaka našej školy je povinný:

 

  • prihlásiť školopovinné dieťa na zápis do školy a dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a včas,
  • ospravedlniť neprítomnosť žiaka na vyučovaní bez zbytočného odkladu, v odôvodnených prípadoch predložiť lekárske potvrdenie o chorobe,
  • zabezpečiť dieťaťu  školské pomôcky nevyhnutné pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu,
  •  uhradiť škole škodu na školskom zariadení, ktorú spôsobilo jeho dieťa, 
  • zúčastňovať sa na schôdzach rodičovských združení online alebo prezenčne v škole,
  • prihlásiť žiaka na dochádzku do školského klubu detí, dbať, aby žiak dochádzal pravidelne do ŠKD,
  • včas uhrádzať príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v ŠKD,
  • záväzne prihlásiť žiaka na stravovanie sa v školskej jedálni koncom augusta pre daný školský rok u vedúcej školskej jedálne v prípade záujmu o školské stravovanie,
  • počas školského roka odhlásiť žiaka zo stravy deň vopred  najneskôr do 14:00 hod. z akýchkoľvek dôvodov.

 

Čl.5

Práva a povinnosti  pedagogických a odborných

zamestnancov a ostatných zamestnancov školy

 

A.)Práva pedagogických a odborných zamestnancov / ďalej PZ a OZ/:

 

  1. PZ/OZ má právo slobodne vyjadriť svoj názor, zapájať sa do projektov, zúčastňovať sa rôznych školení a kurzov, ktoré mu umožňujú profesijný rast a súvisia s jeho zamestnaním, a sú v súlade s plánom profesijného rozvoja pedagogických a odborných zamestnancov a ročným plánom vzdelávania
  2. PZ/OZ má právo vymeniť si dozor na školskej chodbe, v šatni alebo v jedálni s iným

       PZ/OZ po dohode s riaditeľom alebo zástupcom riaditeľa.

  1. Počas voľnej vyučovacej hodiny má právo PZ/OZ opustiť budovu školy v prípade, ak nie je určený na zastupovanie. Pri odchode je povinný zapísať sa do evidencie dochádzky a zároveň upovedomiť zástupcu riaditeľa alebo riaditeľa školy.
  2. PZ/OZ má právo využívať učebňu informatiky, po dohode so správcom učebne alebo zástupcom riaditeľa školy na účely súvisiace s pedagogickou a odbornou činnosťou.
  3. Po dohode s riaditeľom školy má PZ/OZ právo v nevyhnutnom prípade čerpať náhradné voľno a dovolenku, pokiaľ sa tým nenaruší plynulý chod prevádzky školy. Pri čerpaní dovolenky počas školského roka je PZ/OZ povinný podať písomnú žiadosť riaditeľovi školy minimálne jeden deň vopred.

 

 

B.) Povinnosti PZ/OZ:

 

  1. Vyučovacia povinnosť učiteľa je určená úväzkom.
  2. Povinnosťou PZ/OZ je  nastúpiť do práce najneskôr 30 min. pred začatím vyučovania.  V prípade príkazu riaditeľa aj v iný dohodnutý čas, čo sa pokladá za prácu nadčas, ktorú vykonáva vyučujúci na pokyn nadriadeného.
  3. Učitelia sa na vyučovaciu hodinu riadne pripravujú. Čas vymedzený na vyučovaciu hodinu dôsledne dodržiavajú.
  4. Po skončení vyučovacej hodiny učiteľ vyprevadí žiakov na školskú chodbu po ukončení vyučovania resp. postupuje podľa vopred dohodnutých pokynov, ktoré boli prerokované v pedagogickej rade školy.
  5. Vyučujúci predmetov: pracovné vyučovanie, technika,  telesná a športová výchova organizujú činnosť tak, aby žiak vyučovanie ukončil aj s prezliekaním súčasne s ukončením vyučovacej hodiny.
  6. Do šatní v telovýchovnom objekte žiakov púšťajú učitelia.
  7. Vyučujúci po skončení poslednej vyučovacej hodiny vyprevádzajú žiakov daných tried do šatní.
  8. V čase plnenia vyučovacích povinností učiteľ v plnej miere zodpovedá za bezpečnosť jemu zverených žiakov. To sa týka i službukonajúcich PZ/OZ, učiteľov, PZ a OZ zúčastňujúcich sa školských výletov i ostatných akcií so žiakmi.
  9. PZ,OZ, učiteľ dbá o dodržiavanie smeru chodenia v šatni.
  10. Určený dozorkonajúci učiteľ, PZ/OZ je pred začiatkom vyučovania prítomný pri kontrole prezuviek pri vchodových dverách. Kontrolu vykonáva službukonajúca upratovačka.
  11. Pokiaľ je potrebné PZ/OZ na pokyn riaditeľa školy alebo zástupcu školy vykonáva ranný filter.

 

 

Iné povinnosti vyplývajúce z pracovnej činnosti učiteľov, odborných zamestnancov  a ostatných zamestnancov školy a školských zariadení:

  1. Učiteľ, PZ a OZaj ostatní prevádzkoví zamestnanci denne kontroluje učebne, šatne, a všetky ostatné priestory, ktoré sú im pridelené v rámci pracovnej činnosti, čím zabezpečuje ochranu majetku školy, školských zariadení.
  2. Učiteľ, PZ a OZaj ostatní prevádzkoví zamestnanci školy sú povinní nahlásiť vedeniu školy každú škodu, ktorá škole vznikla v dôsledku poškodzovanie majetku žiakmi alebo zavinením iných cudzích osôb.
  3. Zistené nedostatky alebo vady, ktoré je možné v rámci údržbárskych prác odstrániť,  sú učiteľ a aj ostatní zamestnanci povinní evidovať v zošite závad.

 

 

Dozor v budove školy a v školskej jedálni:

  1. Dozor v školskej budove, v ŠKD a v ŠJ sa určuje v zmysle príslušných predpisov tak, aby bola záruka, že žiak v čase prestávky je pod dohľadom učiteľa, výchovného pracovníka. V zmysle uvedeného cieľa pre výkon dozoru sa ustanovujú:

                  a) v novej školskej budove   – prízemie:       3 učitelia  roč. 1-4

                                                                                              

                                                                – poschodie:     3 učitelia roč. 5-9

                  b) školská družina                 2 vychovávateľky / učiteľky/

                      oddelenie mimoškolskej činnosti               2 asistenti učiteľa

  1. školská jedáleň  podľa rozpisu
  2. Ranný dozor:                       v novej školskej budove: 1 učiteľ roč. 1-4 v šatni

                                                                   1 učiteľ roč. 5-9  pri vchodových dverách

                                   

                                              

        Dozor pred šatňami v čase od 13:25 do 13:55 hod. v novej budove zabezpečuje PZ/OZ.   Vyučujúci 7. a  8.  vyuč. hodiny si zabezpečujú dozor nad žiakmi sami / počas prestávky/. 

Tento rozpis je možné meniť v rámci školského roka v zmysle interného predpisu o pravidlách vykonávania dozoru na podnet riaditeľa školy, zástupcu riaditeľa školy alebo PZ/OZ.

  1. Učiteľov, PZ/OZ na výkon dozoru určuje zástupca  riaditeľa školy.
  2. Na obidvoch stupňoch sa vykonáva denný dozor podľa vopred riaditeľom schváleného rozpisu dozorov.
  3. Zástupca riaditeľa školy denne kontroluje výkon dozoru. V prípade neprítomnosti učiteľa určuje na dozor náhradného učiteľa, PZ/OZ. PZ/OZ, ktorý deň vopred nahlási neprítomnosť z dôvodu dovolenky alebo náhradného voľna , vedomého lekárskeho vyšetrenia na 1 deň, je povinný si zabezpečiť náhradu sám. Zástupca riaditeľa zabezpečí dozor v prípade akcií organizovaných školou  / súťaže, výlety, exkurzie, škola v prírode, plavecký výcvik, návšteva divadelného predstavenia/  a v prípade dlhodobej choroby pedagogického zamestnanca. Ďalšie náležitosti týkajúce sa vykonávania dozoru rieši interný predpis.

 

 

Povinnosti dozorkonajúceho učiteľa:

Dozorkonajúci učiteľ vykonáva dozor na chodbách alebo vo vymedzených priestoroch aktívne a to nasledovne:

1. Žiakov v úvode prestávky sústredí na veľkú chodbu a vyžaduje od nich, aby sa prechádzali resp. dohliada na žiakov v kmeňových učebniach a chodbách. Môže im dovoliť aj stáť pokiaľ žiaci neporušujú školský poriadok.

2. Prechádza sa medzi žiakmi a sleduje ich správanie.

3. Nedovolí žiakom sedieť na podlahe a radiátoroch.

4. Nedovolí žiakom hrať sa s mobilným telefónom alebo s inými zariadeniami, počúvať hudbu na prestávke.

5. Kontroluje priestor sociálnych zariadení, iba v prípade, ak je to nevyhnutné z dôvodu, ak má podozrenie že, žiaci porušujú školský poriadok. Upozorní žiakov, aby dvere sociálnych zariadení zatvárali. / Väčšinou chlapčenské záchody kontrolujú muži a dievčenské ženy./

6.  Upozorní žiakov, ak sa neslušne správajú. Podľa potreby vykoná zápis do žiackej knižky a do klasifikačného hárku.

7. Učiteľ vykonávajúci ranný dozor je povinný kontrolovať aj priestory šatne.

8. Úraz  hlási okamžite vedeniu školy.

9. Pri vykonávaní dozoru vyžaduje od žiakov dodržiavanie školského poriadku.

 

 

Povinnosti učiteľa po ukončení poslednej vyučovacej hodiny:

1. Vyučujúci po ukončení poslednej vyučovacej hodiny dá pokyn žiakom k nástupu do dvojradu pred učebňou.

2.  Odprevadí  žiakov do šatne.

3. Z dôvodu zamedzenia úrazov učiteľ odprevádza žiakov do šatne tak, že je vpredu učiteľ a za ním idú žiaci.

4. Do šatne vchádza učiteľ so žiakmi určeným smerom.

 

 

Nedodržanie povinností učiteľom vyplývajúcich z vykonávania dozoru na chodbách, ako aj nedodržanie povinností, ktoré súvisia s odprevádzaním žiakov do šatne, sa pokladá za porušenie pracovnej disciplíny a následné vyvodenie opatrení pre konkrétneho učiteľa.

 

Povinnosti dozoru v školskej jedálni

Dozor nad žiakmi v škole a v školskej jedálni patrí medzi základné povinnosti každého zamestnanca na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov v škole pri:

a) výchove a vzdelávaní /vyučovanie/,

b) v školskom stravovaní /školská jedáleň/,

c) vo všetkých záujmových činnostiach a aktivitách organizovaných školou.

 

Dozor nad žiakmi v školskej jedálni určuje zástupca riaditeľa školy.

 

 

Dozor nad žiakmi v rámci starostlivosti o zdravie a bezpečnosť žiakov vykonávajú:

  • učitelia,
  • vychovávateľky,
  • pedagogickí asistenti,
  • odborní zamestnanci.

Dozorkonajúci pedagogický/ odborný  zamestnanec je povinný:

  • organizovať príchod žiakov do školskej jedálne,
  • organizovať príchod žiakov k výdajnému okienku,
  • dozerať na poriadok pri vydávaní stravy,
  • dbať o disciplínu a kultúru stravovania,
  • kontrolovať spôsob konzumácie stravy,
  • vychovávať žiakov k spoločenskému správaniu,
  • vychovávať žiakov k zásadám zdravej výživy,
  • vychovávať k hygiene a stolovaniu,
  • odstraňovať negatívne stravovacie návyky,
  • viesť k dodržiavaniu pitného režimu,
  • v prípade potreby pomôcť pri stolovaní.

 

Zastupovanie:

  1. Zastupovanie určuje zástupca riaditeľa školy.
  2. Zastupovanie pri vopred známej okolnosti sa vypisuje deň vopred, najneskôr

     do 15:00 hod. Vo výnimočných prípadoch sa zastupovanie môže zabezpečiť aj do 8:00

      hod. daného dňa.

  1. Pri nedostatku pracovníkov je nutné zabezpečiť zastupovanie vychovávateľkami ŠKD.
  2. Pri dlhodobej neprítomnosti v práci  sa zastupovanie rieši prípadnými presunmi vyučovacích hodín tak, aby sa zabezpečilo odborné zastupovanie.
  3. Pri vypisovaní zastupovania je potrebné poznamenať pri každom pracovníkovi dôvod neprítomnosti.
  4. Z organizačných dôvodov je možné v nevyhnutnom prípade, po súhlase riaditeľa školy, spojiť skupiny žiakov v jednotlivých predmetoch, pokiaľ nie je možné zabezpečiť iným spôsobom zastupovanie. Pri spájaní je potrebné prihliadať aj na predpis týkajúci sa počtu žiakov v daných predmetoch. Spájanie vykonať tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia žiakov a boli dodržané bezpečnostné predpisy.
  5. Postup pri určovaní zastupovania v ŠKD bude podľa abecedného poradia učiteľov.
  6. K základným povinnostiam pedagogických zamestnancov patrí zapisovanie témy zastupovanej vyučovacej hodiny ihneď po jej odučení do zošita evidencie zastupovania, ktorý sa nachádza v zborovni.

 

 

Čl.6

Spoločné ustanovenia

 

 

 

    1. Zrušuje sa ŠKOLSKÝ PORIADOK pre pedagogických, odborných zamestnancov, ostatných zamestnancov, žiakov ako aj rodičov  školy zo dňa 7.10.2022
    2. Tento školský poriadok nadobúda účinnosť dňom  01. septembra 2023.

Prerokované v pedagogickej rade dňa 24.05.2023

Prerokované v rade školy dňa: 25.05.2023

 

  V Čiernej nad Tisou dňa 26.05.2023

 

 

Mgr. Silvia Bacskaiová,riaditeľka školy

Novinky

Kontakt

  • Základná škola
    Školská 3, 076 43 Čierna nad Tisou
  • +421947969198

Fotogaléria